Pane tähele: õnnetus elektrilise tõukerattaga võib tuua kahjunõude

23. juuli 2019

Linnapilti on sel suvel lisandunud sadu elektrilisi rattaid ja tõukerattaid, mis on toonud kaasa ka esimesed tõsisemad õnnetused. ERGO varakahjude osakonna juhi Erko Makienko sõnul on taoliste rattaõnnetuste kahjud praktiliselt alati põhjustaja kanda. Elektriliste rataste ja abivahenditega põhjustatud õnnetuste kahjunõudeid aitab oma klientidel hüvitada ERGO vastutuskindlustus.

„Elektritõukeratas on seaduse silmis jalakäija abivahend, seega pole sellega teisele jalakäijale otsa sõites tegemist mitte liiklusõnnetuse, vaid tavalise õnnetusega, kus kannatada saavad inimesed ise või nende vara,“ rääkis Makienko. See aga tähendab, et üldjuhul tuleb nii enda kui ka teiste varale, sõidukitele või tervisele tekitatud kahjud põhjustajal täies ulatuses omast taskust tasuda.

Elektrilised liikumisvahendid on massiliselt meie linnapilti jõudnud alles hiljuti ning see paneb ka kindlustusvaldkonna üle vaatama oma seniseid tingimusi ja kahjukäsitluse praktikaid. Seaduse silmis on täna alla 0,25 kilovatiste mootoritega rattad võrdsustatud tavaliste kondimootoril töötavate jalgratastega.

„Ka ERGO lähtub oma kahjukäsitluse praktikas põhimõttest, kus nii elektrilise kui tavalise tõukeratta või jalgrattaga tehtud õnnetuste kahjunõuded on eraisikul kodukindlustuse lisana sõlmitud laiendatud vastutuskindlustusega kaetud. Olenemata sellest, kas ratas, millega õnnetus põhjustati, on isiklik või renditud,“ ütles Makienko.

Kui rendirattaga õnnetusse sattudes sõiduvahend kahjustada saab, võib kasutajat oodata ees kahjunõue teenusepakkujalt ning see tuleb igal juhul rentijal endal katta. „Kuid kolmandatele osapooltele tekitatud kahjunõuete katmisel on vastutuskindlustus siiski abiks. Oluline on sellisel juhul juhtunu koha peal võimalikult täpselt fikseerida ning anda juhtunust teada nii teenusepakkujale kui ka kindlustusele,“ ütles Makienko. 

Elektrilise liikumisvahendiga kõnniteel sõites pea meeles, et

  • Esmakordselt uue sõiduvahendi kasutamisel katseta manöövreid ja õpi pidurdama selleks ohutus ümbruses.
  • Mis iganes elektrilise või tavalise tõuke- või jalgrattaga jalakäijate vahele minnes, tuleb igal juhul arvestada, et teisi liiklejaid ohustada ei tohi.
  • Kiirus tuleks hoida kõnniteel liigeldes ja jalakäijast möödudes kõndimisega samas tempos.
  • Ametlikult ei kehti tõukerattaga sõites nõue kanda kiivrit, ent enda turvalisusest hoolides tuleks igal juhul kiiver igal sõidukorral pähe tõmmata.