Üürnikule

Kuidas kindlustada oma asjad üürnikuna?


Endale kuuluva kodu kindlustamine on enesestmõistetav, kuid ka üüripinnal elades võiks kindlustusteemad korra põhjalikult läbi mõelda.

Üürnikuna on kindlasti mõistlik kindlustada oma asjad ehk oma isiklik vara, selleks pole vaja üüripinna omanikult luba küsida. Kui aga üüritaval korteril kodukindlustus puudub ja Sa soovid üürnikuna selle sõlmida, peab Sul olema omaniku nõusolek.  Üüritava pinna kindlustamise kohustuse võib sätestada üürilepingus ning seda saab käsitleda omaniku kirjaliku nõusolekuna.

Kui korteriomanik on korteri juba kindlustanud ja Sa üürnikuna kindlustad vaid oma asjad, pole nn topeltkindlustust karta, sest kindlustatud on erinev vara. Kahjujuhtumi korral tasutakse hüvitis vara omanikule, näiteks korteris olevate asjade varguse korral saad hüvitise Sina kui asjade omanik, aga kui murdvarguse käigus sai kannatada ka korteri siseviimistlus, hüvitatakse see korteri omanikule. Samamoodi on ka muude kahjude korral – kõik, mis puudutab korteri siseviimistlust, seinu, põrandat jms, hüvitatakse omanikule, ja vallasvara ehk asjade kahjustumine üürnikule. Juhul, kui kindlustad üürnikuna nii korteri kui ka seal paikneva vallasvara, hüvitab kindlustus korterile tekkinud kahju korteri omanikule ja vallasvara kahju Sulle kui vara omanikule. Üürilepingusse ei pea eraldi märkima, kellele mida hüvitatakse.

Lisaks koduse vara kindlustamisele tasub Sul üürnikuna mõelda ka vastutuskindlustusele. Vastutuskindlustusega hüvitatakse kahju, mille kogemata kolmandatele isikutele põhjustad. Kahju hüvitatakse, kui oled kahju tekkimises süüdi ja/või vastutad kahju tekitamise eest vastavalt seadusele. Tavaline vastutuskindlustuse juhtum on selline, kus näiteks üürikorteris jätab üürnik kogemata vannivee jooksma, mistõttu ülevoolanud vesi kahjustab allkorrusel asuvaid kortereid. Sellisel juhul tuleb üürnikul kahjud hüvitada alumistele naabritele.

Küsi pakkumust

Mida tasub üürnikuna jälgida:

  • Taust. Esmalt uuri omanikult korteri kindlustamise kohta: näiteks, kas kindlustatud on ainult korter või ka seal asuv vara. Pole midagi hullemat, kui pärast õnnetust avastada, et kogu kulu jääb Sinu kanda.
  • Kokkulepe. Leppige kokku, kes milliste võimalike kahjude eest vastutab. On mõistlik, et üürnik katab oma tegevusest tekkinud kahju, näiteks kraani lahti unustamisest põhjustatud veeavarii tagajärjed. Omanik aga võtab vastutuse juhul, kui probleem saab alguse korteri seisukorrast, näiteks kehvadest elektrijuhtmetest.
  • Naabrid. Pea meeles, et ka naabritele tekitatud kahju tuleb hüvitada. Kui Sinu pesumasin uputuse põhjustab ja alumise korruse lae ära rikub, on kannatajal õigus pöörduda omaniku ja temal omakorda Sinu poole. Sellises olukorras aitab vastutuskindlustus.
  • Igapäevane kasutus. Selle eest, et korterit kasutatakse vastavalt reeglitele, vastutab korteri reaalne elanik. See tähendab, et suitsuanduri kontrollimine on Sinu kui üürniku mure!
  • Sinu asjad. Kui elad üürikorteris, kus on põhiliselt Su enda vara, tasub kindlasti mõelda selle kindlustamisele.

Palju maksab koduse vara kindlustus ja vastutuskindlustus?

Näide:

Kodune vara 6400 eurot
Omavastutus 100 eurot
Koguriskikindlustus.
Kuumakse ca 2 eurot

Vastutuskindlustus  7000 eurot
Omavastutus 100 eurot
Kuumakse ca 1,3 eurot

Vallasvara kindlustame alates 6400 eurost ja vastutust alates 4000 eurost.

Kui soovid koduse vara kindlustada koos vastutuskindlustusega, on vaja makse arvutamisel ja lepingu sõlmimisel teada kindlustuskoha aadressi, sest see kindlustus on seotud konkreetse kohaga, kus Sa elad.

 

Osta kodukindlustus